Relaksacja

RELAKSACJA

Relaksacja to inaczej stosowanie takich metod i  sposobów aby uzyskać stan fizycznego i psychicznego odprężenia się ,  czyli innymi słowy  – stan relaksacji. Treningi i ćwiczenia relaksacyjne EEG Biofeedback służą wypracowaniu takich nawyków aby potrafić wprowadzić sięw taki właśnie stan . Reasumując relaks jest określany jako rozlużnienie , odprężenie . Bardziej fachowo mówi się o zwolnieniu psychofizycznym ,zmniejszeniu napięcia somapsychotycznego czy reakcji demobilizacyjnej organizmu.

Historia słowa „relaksacja”
Jako pierwszy w historii terminu „relaksacja”  użył tego słowa doktor medycyny i prof.Harvardu H.Benson, kiedy to podczas swoich badań zauważył to na osobach uprawiających medytację. Według Bensona każdy człowiek w swoim życiu styka się z różnymi stresogennymi sytuacjami, które wymuszają na nim reakcję mobilizacji zwaną inaczej reakcją ATAK- UCIECZKA. Ten rodzaj reakcji jest wrodzony i dotyczy ludzi i zwierząt. Uruchamia się ona w sytuacji zagrożenia, a wyraża się we wzmożonej aktywności układu sympatycznego. Najpierw wzrasta poziom wydzielania adrenaliny lub noradrenaliny do krwi, co skutkuje wzrostem ciśnienia krwi i lepszym ukrwieniem głównie mięśni nóg, rąk.Jest to etap przygotowujący jednostkę do naturalnej ucieczki.Takie wrodzone zachowania mają swój początek już u prehistorycznych przodków.Dzięki takim reakcjom gatunek ludzki przetrwał do dziś.

Obecnie ludzie nadal uruchamiają tę wrodzoną reakcję, ale zbyt często i niewspółmiernie do zagrożenia. Dzisiejszym zagrożeniem dla człowieka są różnorodne sytuacje życiowe niekoniecznie zagrażające jego istnieniu. Używa on ataku-ucieczki także pod wpływem sytuacji, które wydają mu się groźne z psychologicznego punktu widzenia (najczęściej w sytuacjach stresowych). Im częściej uruchamiamy te reakcje, tym większe prawdopodobieństwo nadciśnienia i powstania nawyku mobilizacyjnego, który utrzymuje nas w sidłach napięć.

Reakcja relaksu jest demobilizacyjną reakcją organizmu, przeciwieństwem ataku-ucieczki. Podczas treningu EEG Biofeedback wzmacniamy te fale mózgowe,które odpowiadają za relaksację a hamujemy te fale , które są odpowiedzialne za podwyższony poziom stresu, lęku i wzmożonego niepokoju. Polega to  na zmniejszaniu aktywności układu sympatycznego, co w praktyce oznacza przede wszystkim: zmniejszenie zużycia tlenu przez organizm o około 10- 20%, zmniejszenie ilości uderzeń serca o około 3 na minutę, zwolnienie rytmu oddychania, zmniejszenie poziomu kwasu mlekowego, wzrost fal Alfa w korze mózgowej.

W ciągu dnia funkcjonujemy w stanie, w którym dominują fale beta; wchodząc w stan relaksu częstotliwość fal mózgowych zmienia się wskutek uwolnienia ciała od napięć; przeważać zaczynają fale z grupy alfa, a taki stan świadomości sprzyja zdrowemu funkcjonowaniu, dzięki min. obniżeniu poziomu tzw. hormonów stresu (adrenalina, norefinefryna) i zwiększa podatność podświadomości na sugestie (afirmacje), odczucia oraz obrazy (wizualizacje); stan alfa występuje również naturalnie przed zaśnięciem i po przebudzeniu. Poza nimi na syndrom relaksu składają się także: zmniejszenie napięcia mięśniowego, zwolnienie tempa przemiany materii, rozszerzanie się naczyń krwionośnych, wzrost temperatury niektórych partii ciała.

Warto wiedzieć też , że w czasie relaksacji zawsze uwalniamy się od napięć w mięśniach i jednocześnie następuje wyciszenie emocji oraz uspokojenie umysłu. Reakcji relaksu towarzyszyć mogą subiektywne odczucia określane jako wewnętrzny spokój, wewnętrzne wyciszenie, odprężenie, pogoda ducha, wrażenie zapadania się, wewnętrzna błogość, łagodna euforia, stan zmienionej świadomości. Mówi się niekiedy wprost, że relaks jest specyficznym „przestrojeniem świadomości”, które powoduje zmniejszenie wrażliwości na bodźce zewnętrzne i zwiększenie wrażliwości na bodźce wewnętrzne pochodzące z wnętrza organizmu i sfery ducha oraz psychiki.

RELAKSACJA – klucz do Zdrowia!

Pierwszym, kto zwrócił uwagę na relaksację na Zachodzie był niemiecki psychiatra Johanes Schultz. Podczas swojej pracy zauważył, ze osoby poddane hipnozie odczuwają specyficzne stany, ciężkość w kończynach, odczucie ciepła. Obserwacja ta stała podłożem treningu relaksacyjnego (autogennego). Shultz uważał, że każdy potrafi wywołać w swoim organizmie stany, które pozwolą mu na glębokie odprężenie.
Dla czego to tak ważne, relaksować się?
Żyjesz w czasach napływu bodźców, jesteś atakowany informacją, tłumem ludzi.

 

Czujesz, że czasu nie starcza na wszystko, wyznaczasz ambitne plany, biegasz, załatwiasz. Wieczorem padasz i nie masz już sił na nic. I organizm zaczyna prosić o relaksację.
Jak to bywa?

Często odpowiedzią na ciągłe stresy są choroby, przeziębienia. To reakcja organizmu na nasz tryb życia, potrzebuje przerwy, odpoczynku. Lub zaczynasz sięgać po alkohol, i bierzesz kieliszek…

W samym kieliszku nie ma nic złego (oczywiście jezeli jesteś dorosłym i nie jesteś kobietą w ciąży). Tylko po pewnym czasie kieliszka już nie wystarcza. Potem dwa , trzy….

Kiedyś dr med. B. Woronowicz (jeden z czołowych terapeutów uzależnień) opowiadał historię swojej pacjentki. Kobieta na kierowniczym stanowisku w banku, miała problemy z zaśnięciem. Jej koleżanka doradziła, żeby przed snem wypijać kieliszek koniaku. I kierując się rada zaczęła od kieliszka. Po pomóc fachową się zglosiła, kiedy zaczęła wypijać dwie butelki przed snem.
Co jeszcze złego się dzieje, kiedy nie mozemy się zrelaksować? Rośnie napięcie psychiczne, jesteś wybuchowy, zdenerwowany, wszystko drażni.

Wyobraź sobie, jak się czuje osoba zestresowana? Napnij wszystkie mięśnie swojego ciała i utrzymaj tak przez kilka sekund. Tak właśnie jest w stresie. Stres jest ogromnie energochłonny! Relaksacja pozwala wziąć potrzebny oddech, żeby iść dalej, być zdrowym, mieć dobre kontakty i czerpać zadowolenie z życia.
Co robić?
Umysł wpływa na ciało, a stan naszego ciała wpływa na nasze samopoczucie psychiczne.
Więc zapraszam na długie spacery, zajęcia sportem, zwłaszcza pływanie. Zajęcia ruchowe metodą Weroniki Sherborn, techniki relaksacyjne. Treningi EEG-Biofeedback.

Podstawową sprawą jest uczenie się odechu.
Spróbuj takie cwiczenia:

1. Podczas stresu głęboko oddychaj (lepiej przeponowo) wyobraź, że wdychasz świeże czyste powietrze, a wydychasz brudne, wydychasz wszystkie problemy. Zrób to 10 razy.

2. Wstań, pochyl się do przodu, głęboko zaczerpnij powietrze, wracając do pozycji wyprostowanej wyciągnij ręce do przodu i dokładnie opróżni płuca. Wdychamy powietrze, tlen, życie, mądrość, wydychamy lęk, strach, problemy.